4 вересня 2017 року в академії у рамках проекту «Зміцнення потенціалу керівних кадрів Державної Прикордонної служби України в сфері створення інституту керівника, а також розпізнання і протидії явищам корупції, в тому числі аналізу ризиків виникнення корупційних загроз у службовій діяльності прикордонних підрозділів» для особового складу підрозділів забезпечення внутрішньої та власної безпеки розпочато навчальний курс «Протидія корупції, опираючись на аналіз ризиків виникнення корупційних загроз – операційний рівень». Цей захід реалізовується Прикордонною вартою Республіки Польща спільно з Державною прикордонною службою України.
Під час відкриття заходу учасників курсу та тренерів із Навчального центру підготовки прикордонників Республіка Польща привітав ректор Національної академії генерал-майор Олег Шинкарук. Він зупинився на досягненні значного прогресу Держприкордонслужбою у питаннях створення потужної інституційної та нормативно-правової інфраструктури, необхідної для розв’язання проблем корупції. Також він зауважив, що розв’язання цієї проблеми лежить через утворення ефективної системи запобігання і протидії корупції в органах Держприкордонслужби та подальше впровадження механізмів прозорості, доброчесності, зниження корупційних ризиків.
Це, у свою чергу передбачається досягти шляхом, у тому числі, заходів у сфері антикорупційного навчання та поширення інформації про програми антикорупційного спрямування. Значну увагу у цьому сегменті антикорупційної діяльності керівництво Держприкордонслужби України приділяє повній реалізації потенціалу міжнародного співробітництва.
Зокрема, у грудні минулого року відбулась урочиста зустріч з представниками МОМ, Посольства США в Україні та Головою Держприкордонслужби, під час якої підписано Дорожню карту реалізації заходів у рамках діючих проектів «Стале реформування Держприкордонслужби України» та «Нове обличчя кордону» щодо реформування та розвитку відомчих підрозділів забезпечення внутрішньої та власної безпеки, впровадження нових антикорупційних стандартів та механізмів з урахуванням кращого світового досвіду.
Формування сучасної системи забезпечення внутрішньої та власної безпеки Відомства світового зразка, дозволить ефективно мінімізувати корупцію, зловживання службовим становищем серед особового складу, гарантувати його безпеку, сприяти позитивному іміджу Державної прикордонної служби у суспільстві.
У рамках Дорожньої карти розроблено та впроваджено нову структуру підрозділів забезпечення внутрішньої та власної безпеки, що в подальшому дасть змогу ефективно діяти за єдиним задумом в єдиній системі.
Впроваджуються нові антикорупційні стандарти, зокрема:
- удосконалюється нормативно-правова база для нової структури внутрішньої безпеки Держприкордонслужби та опрацьовується нова система відбору особового складу;
- розробляються нові програми підготовки та підвищення кваліфікації персоналу підрозділів внутрішньої безпеки;
- відповідно до дорожньої карти розроблено та впроваджено нову структуру підрозділів внутрішньої безпеки Держприкордонслужби.
Основним задумом реформи є:
Побудувати суто нову систему внутрішньої безпеки та контррозвідувальної діяльності.
Рішуче виявлення, попередження та припинення злочинних проявів серед персоналу та цивільних осіб, які намагаються схилити військовослужбовців до протиправних дій.
Академія динамічно реалізує програми антикорупційного навчання – працюючи паралельно у різних сферах. Через безпосередню діяльність відомчого навчального закладу найефективніше реалізується Антикорупційна програма Державної прикордонної служби України на 2017 р. та ухвалена Урядом тиждень тому Стратегія комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції.
Зокрема, нашими фахівцями, у складі робочої групи, яка сформована зі спеціалістів оборонних відомств країн – членів та країн-партнерів НАТО, було розроблено Типову навчальну програму з антикорупційної підготовки для внз збройних сил цих країн, яка була презентована керівництвом Альянсу в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі у грудні минулого року.
Викладачі академії у складі міжнародної авторської групи, під егідою EUBAM підготували навчальний посібник «Запобігання та протидія корупції», який видано українською, англійською та румунською мовами, за яким навчаються наші слухачі та курсанти.
Фахівці академії за підтримки Міжнародного секретаріату ОБСЄ взяли участь у складі групи з розробки сценарію короткометражного антикорупційного художнього фільму «Невидимий злочин» для підготовки персоналу прикордонних та митних відомств України та Молдови. Фільм побачив світ у березні цього року.
Нашими викладачами протягом вересня – жовтня 2015-го та березня 2016-го рр. проведено антикорупційні навчальні тренінги з персоналом реформованих у ході імплементації першого етапу проекту «Нове обличчя кордону» підрозділів ОКПП «Київ», які проходять службу у ВПС «Жуляни» та «Гостомель».
Останні два роки офіс зв’язку НАТО в Україні організовував на базі академії проведення семінарів з розвитку професійної доброчесності прикордонників за програмою «Building integrity».
Викладачі академії запрошувалися для проведення тренінгів для тренерів-викладів антикорупційних дисциплін вищих навчальних закладів та відомчих підрозділів професійної підготовки прикордонних, митних, антикорупційних та поліцейських відомств України та Молдови.
Сьогодні науково-педагогічним персоналом академії в рамках проекту «Нове обличчя кордону» викладається антикорупційна тематика у контексті модуля менеджерського курсу «Правові аспекти управління людськими ресурсами» офіцерам, відібраним для проходження служби у відділах прикордонної служби «Бориспіль1-3» та «Краківець». Учасники четвертого з п’яти запланованих потоків завершують навчання.
Логічною ланкою цієї системи навчальних заходів є навчальний курс, викладання якого розпочато сьогодні. У контексті цієї роботи академія приймає два потоки (4-8 та 11-15 вересня) слухачів курсу.

2018  Національна академія Державної прикордонної служби України