Реалізація ґендерної політики на сучасному етапі розвитку сектору безпеки і оборони України: стан, проблеми, перспективи

29 квітня в Національній академії Держприкордонслужби України відбулась IІI Міжнародна науково-практична конференція «Реалізація ґендерної політики на сучасному етапі розвитку сектору безпеки і оборони України: стан, проблеми, перспективи». Головною метою проведення конференції стало обговорення актуальної проблематики щодо імплементації Резолюції ООН №1325 «Жінки. Мир. Безпека», зокрема реалізації ґендерної політики в освітньому процесі вищих військових навчальних закладів сектору безпеки та оборони. Захід був організований та проведений за підтримки Урядової уповноваженої з питань ґендерної політики, структури ООН Жінки в Україні та фінансової підтримки Швеції.

З вітальними промовами на початку конференції виступили: Сергій ДЕЙНЕКО – Голова Державної прикордонної служби України, генерал-майор; Катерина ЛЕВЧЕНКО – урядова уповноважена з питань ґендерної політики, заступниця Голови Комісії Ради Європи з питань ґендерної рівності, докторка юридичних наук, кандидатка філософських наук, професорка; Катерина ПАВЛІЧЕНКО – заступниця міністра внутрішніх справ України, голова правління громадської організації «Українська асоціація представниць правоохоронних органів»; Дмитро КАПЛУН – заступник керівника Служби Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції; Галина МЕЩЕРЯКОВА – програмна координаторка ООН Жінки; Агата ШИМАНСЬКА – радниця з гендерних питань Консультативної Місії Європейського Союзу в Україні.

Першу частину пленарного засідання відкрив виступ ректора Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, кандидата педагогічних наук, доцента генерал-майора Олександра ЛУЦЬКОГО. Другу частину відкривав виступ помічниці з гендерних питань Голови Державної прикордонної служби України полковника Олесі КЛИМЕНКО. На зв’язку з Національного академією під час проведення конференції перебували представники міжнародних (США, Великобританії, Швеції, Австрії, Швейцарії) та всеукраїнських, урядових та громадських організацій – ООН Жінки, Організація безпеки та співробітництва в Європі, Женевський центр з врядування у секторі безпеки, Консультативна Місія Європейського Союзу в Україні, Міжнародна асоціація жінок-поліцейських, Promundo, Української асоціації представниць правоохоронних органів, Інформаційного консультативного жіночого центру, Всеукраїнської організації ветеранів-прикордонників, представники Міністерства освіти і науки України, Служби Віцепрем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, науковці Ягелонського університету (Краків, Республіка Польща), а також заклади вищої освіти України.

Змістовні доповіді на основі професійного досвіду іноземних учасників дозволили розглянути проблематику реалізації ґендерної політики у різних проекціях. Зокрема доповідь експерта з питань прикордонної безпеки та управління кордонами Секретаріату ОБСЄ Інеси НІКОЛАЄСКУ ознайомила учасників з ефективними інструментами впровадження гендерної політики у прикордонну безпеку та управління на території ОБСЄ. Доповідь виконавчої директорки Міжнародної асоціації жінок-поліцейських Джейн ТАУНСЛІ розкрила роль жінок у правоохоронних органах демократичного суспільства. Зацікавлення до обговорення також викликала доповідь експерта організації Promundo про результати дослідження культури маскулінності в секторі безпеки України.

Друга частина засідання пройшла за обговоренням інтеграції гендерних підходів у систему підготовки фахівців для сектору безпеки і оборони України на основі досвіду вітчизняних науковців та представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій. Інформативним та історично обґрунтованим видався виступ першого заступника голови комітету Всеукраїнської організації ветеранів-прикордонників Сергія ТРЕУСА на тему – «Українки в українських національних військових формуваннях першої половини ХХ століття».

У онлайн-конференції взяли участь понад 110 осіб. На основі обговорення проблематики підготовлено проект резолюції конференції, який містить конкретні думки та пропозиції учасників IІI Міжнародної науково-практичної конференції. За підсумками проведення конференції буде підготовлено електронну версію збірника тез наукових доповідей у PDF-форматі, яка буде доступна на офіційному сайті Національної академії, у розділі «Наука».