Історія академії

Свій життєпис Національна академія державної прикордонної служби України розпочинає з 14 грудня 1992 року, коли відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України  № 700 було створено Інститут Прикордонних військ України.
У 1995 році на базі Інституту Прикордонних військ України створено Академію Прикордонних військ України  та розпочинається підготовка офіцерів керівного складу.
4 серпня цього ж  року Постановою Кабінету Міністрів України Академії присвоєно ім’я Богдана Хмельницького.
29 квітня 1999 року академію відвідав Президент України Л.Д. Кучма. Результатом цього візиту та своєрідною оцінкою діяльності стало присвоєння академії статусу Національної.
6 лютого 2002 року прем’єр-міністр України Кінах А.К. від імені Президента України вручив академії Бойовий Прапор частини.
А вже у серпні 2003 року в зв’язку з реформуванням Прикордонних військ у Державну прикордонну службу України академія отримала назву Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького.
Не зважаючи на невеликий в історичному вимірі термін існування, академією підготовлено та направлено в органи охорони державного кордону більше 10 тисяч висококваліфікованих офіцерів-прикордонників.
Сьогодні Національна академія Державної прикордонної служби України – багатопрофільний навчальний заклад,  що здійснює підготовку бакалаврів і магістрів для Держприкордонслужби.
Академія має у своїй структурі 5 факультетів, центр підвищення кваліфікації персоналу, ад’юнктуру, докторантуру, а також підрозділи управління і забезпечення навчального процесу.
Відповідно до отриманих ліцензій академія проводить підготовку офіцерських кадрів для органів охорони державного кордону і цивільних фахівців з вищою освітою за спеціальностями:
–«Охорона та захист державного кордону»;
–«Оперативно-службова діяльність та управління діями прикордонних підрозділів (частин, з’єднань)»;
–«Правознавство»;
–«Правоохоронна діяльність»;
–«Переклад»;
–«Філологія»;
–«Психологія»;
–«Автомобілі та автомобільне господарство»;
–«Автомобільний транспорт»;
–«Телекомунікації».
Факультети сформовані відповідно до спеціальностей, а саме: Підготовки керівних кадрів, Охорони та захисту державного кордону, Правоохоронної діяльності, Іноземних мов та гуманітарних дисциплін та Інженерно-технічний.
Якісне проведення занять з курсантами і слухачами забезпечує сучасна навчально-матеріальна база. Академія розміщується в шести навчальних корпусах та має Центр забезпечення навчального процесу. Загальна площа навчальних приміщень складає 9000 кв.м.
Для якісного проведення занять аудиторії обладнані необхідним навчально-матеріальним майном, телевізійною, аудіо-відеотехнікою, зразками озброєння та спеціальної техніки, агрегатами автомобільної та спеціальної техніки, засобами зв’язку та автоматизованими системами управління, засобами автоматизованого контролю, обчислювальною технікою. В навчальному процесі використовується біля1000 комп’ютерів, об’єднаних в локальну мережу з виходом в INTERNET.
На факультетах та кафедрах обладнано автоматизовані інформаційно-довідкові комплекси.
В академії працюють навчальна та художня бібліотеки з читальним та комп’ютерним залами на 150 місць, з загальним обсягом навчальної та художньої літератури більш 126 тис. примірників, а також бібліотечний
інформаційний комплекс, який має сучасне програмне забезпечення, інформаційну базу даних, яка постійно оновлюється та має вихід до єдиної локальної мережі академії та інформаційної мережі Інтернет.
Для підвищення польової виучки майбутніх офіцерів-прикордонників в академії діє Центр забезпечення навчального процесу, до складу якого входять навчальний пункт пропуску, навчальний відділ прикордонної служби, автодром, стрільбище та стрілецький тир, розплідник службових собак та інші об’єкти.
Спортивна база включає два спортивних корпуса (гімнастичний зал, два ігрових зали, зал боротьби, зал важкої атлетики), 2 гімнастичних містечка, спеціальну смугу перешкод, літню водну станцію, стрілецький тир, площадку для проведення занять з рукопашного бою, ігрову площадку.
В академії велика увага приділяється забезпеченню соціальних потреб персоналу вузу. Для цього на території академії розташовано комбінат побутового обслуговування, ремонтні майстерні.
З метою повного і всебічного медичного забезпечення персоналу академія має поліклініку, лазарет, санітарно-епідеміологічну лабораторію.
Значне місце при проведенні навчальних занять приділяється практичній підготовці. Основними видами практичної підготовки є практичне навчання, стажування та навчальна (юридична) практика. Під час військового стажування слухачі і курсанти одержують навички у виконанні службових обов’язків посадових осіб у реальних умовах охорони державного кордону.
Важливе місце в роботі офіцера-прикордонника займає знання іноземних мов та мов суміжних країн. Академія підтримує тісні зв’язки з багатьма навчальними закладами Білорусії, Канади, Румунії, Туреччини, Словаччини, США, Угорщини, Франції, Польщі,Федеральної поліції Німеччини.
Щороку, починаючи з 2008, курсанти академії проходять мовне стажування у відділах Прикордонної варти Республіки Польща «Хребетне» та «Медика». З 2013 року запроваджене стажування для курсантів, які вивчають словацьку мову, з 2015 року – для курсантів, які вивчають угорську мову. Також з цього року відновлення стажування в Німеччині.
Широке впровадження отримала практика залучення експертів правоохоронних структур та міжнародних організацій Європи та США для проведення навчальних курсів та семінарів з питань вивчення англійської мови, протидії незаконній міграції, тероризму, контрабанді наркотичних речовин, підробки документів на право перетину державного кордону та особистої безпеки.
Професія офіцера-прикордонника пов’язана з великим фізичним навантаженням. Тому неабияка увага у навчанні приділяється фізичній підготовці курсантів і слухачів: 80%
випускників академії мають перші спортивні розряди з військово-прикладних видів спорту. В академії підготовлено 3заслужених майстри спорту, 7 майстрів спорту Міжнародного класу, 24 майстри спорту та більше сотні кандидатів у майстри спорту.
З метою підготовки науково-педагогічних кадрів в академії створено докторантуру та ад’юнктуру.
У нас ефективно функціонує система організації військово-наукової роботи слухачів і курсантів. Кращі наукові роботи успішно впроваджуються у навчально-виховний процес і діяльність органів охорони державного кордону.
У вільний від навчання час курсанти можуть долучились до участі у діяльності різних гуртків(вокально-інструментальний ансамбль, хоровий гурток, хореографічний, аеробіка, 10 гуртків художньої самодіяльності, які чекають талановиту молодь).
Лише за останній рік курсанти Національної академії 12 разів ставали переможцями та лауреатами конкурсів, «Червона калина», «Подільська Зоря», «Нова Україна».
Команда КВН академії “Погранци” вийшла до фіналу чемпіонату  Хмельницької відкритої ліги КВН, Бердянської відкритої ліги КВН,  взяла участь у чемпіонаті України по гумору «Ліга сміху».
На території академії діє музей, тематичні експозиції якого сприяють патріотичному та духовному вихованню
майбутніх офіцерів-прикордонників. Упродовж  року  музей відвідують  близько 3100  гостей академії, школярів та студентів навчальних закладів міста Хмельницького.
Переваги, які мають курсанти під час навчання та військовослужбовці Державної прикордонної служби після закінчення академії:
1.    Безкоштовне навчання, повне державне забезпечення;
2.    Безкоштовне проживання в гуртожитках;
3.    Кваліфіковане медичне обслуговування;
4.    Повноцінне триразове харчування;
5.    Можливість отримання під час навчання посвідчення водія;
6.    Гарантоване призначення на офіцерські посади;
7.    Гарантіястабільного грошового забезпечення(щомісячне грошове утримання, щорічна одноразова матеріальна допомога, щорічна грошова допомога у разі вибуття у чергову відпустку, щорічна грошова винагорода за зразкове виконання службових обов’язків)
8.    Пільгове обчислення загального стажу служби (1:1,5) під час проходження служби в органах охорони державного кордону;
9.    Можливість служби за кордоном в посольських та консульських установах України;
10.    Якісне безкоштовне медичне обслуговування;
11.    Пільговий відпочинок у відомчих санаторно-оздоровчих закладах;
12.    Право на безкоштовне отримання житла;
13.    Грошова компенсація за наймане житло;
14.    Можливість подальшого навчання в академії для забезпечення кар’єрного зростання.

Військова освіта і наука у цій новій реальності набуває першочергового значення, на кожного військового фахівця і представника викладацького складу український народ покладає великі сподівання, адже нині у військових навчальних закладах всіх силових відомств закладається майбутнє нашого Українського Війська, що стоятиме на сторожі незалежності України і мирного життя її громадян.
Ми завжди прагнемо рухатися вперед, розвиватися, відкривати нові можливості для наших курсантів та студентів та для держави загалом, тож попереду ще більше роботи й нові успіхи.