Раціоналізаторська і винахідницька робота

ENG

Раціоналізаторську і винахідницьку роботу у Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького організовано відповідно до вимог Положення про винахідницьку і раціоналізаторську роботу в Національній академії, вона здійснюється на факультетах, кафедрах, у відділах і службах силами науково-педагогічних працівників, слухачів, курсантів і студентів.

У 2023 році було подано 17 пропозицій, які було визнано комісією з раціоналізаторської та винахідницької роботи Національної академії як раціоналізаторські. У роботі над раціоналізаторськими пропозиціями працювало 45 винахідників і раціоналізаторів Національної академії.
За результатами конкурсу на кращу винахід (корисну модель) і раціоналізаторську пропозицію в 2023 році комісією з винахідницької та раціоналізаторської роботи було присуджено:
у номінації кращі раціоналізаторські пропозиції:
Перше місце – раціоналізаторська пропозиція № 589 «Інформаційна технологія геолокації користувачів соціальних мереж», авторський колектив: професор Іван КАТЕРИНЧУК (кафедра зв’язку та інформаційних систем), солдат Дар’я ГРИГОРЕНКО і солдат Альона ДМУХОВСЬКА (курсантки 424 НГ).
Друге місце – раціоналізаторська пропозиція № 593 «Система оцінювання ефективності функціонування інфокомунікаційних мереж», авторський колектив: професор Іван КАТЕРИНЧУК (кафедра зв’язку та інформаційних систем), солдат Юрій ЛОЗИНСЬКИЙ, сержант Євгеній ВОЛОЩУК, сержант Лілія ХОМ’ЯК (курсанти 434 навчальної
групи).
Третє місце – раціоналізаторська пропозиція № 591 «Індивідуальний засіб маскування техніки», авторський колектив: підполковник Сергій ШАФОРОСТ, підполковник Сергій ГОЛОВНЯ, підполковник Сергій ПАРТИКА (кафедра інженерного та технічного забезпечення).
Участь кафедр у винахідницькій і раціоналізаторській роботі за підсумками конкурсу на кращу раціоналізаторську пропозицію і винахід в академії в 2023 році оцінено комісією з винахідницької та раціоналізаторської роботи наступним чином:
Перше місце – кафедра загальнонаукових та інженерних дисциплін. Завідувач кафедри працівник Людмила БОРОВИК.
Друге місце – кафедра логістики. Начальник кафедри полковник Василь КРАВЧУК.
Третє місце – кафедра зв’язку та інформаційних систем. Начальник кафедри полковник Іван ЧЕСАНОВСЬКИЙ.

У 2022 році було подано 21 пропозицію, які було визнано комісією з раціоналізаторської та винахідницької роботи Національної академії як раціоналізаторські. У роботі над раціоналізаторськими пропозиціями працювало 56 винахідників і раціоналізаторів Національної академії (з них 12 курсантів).
За результатами конкурсу на кращу винахід (корисну модель) і раціоналізаторську пропозицію в 2022 році комісією з винахідницької та раціоналізаторської роботи було присуджено:

у номінації кращі винаходи, корисні моделі:
Перше місце Корисна модель за темою «СПОСІБ ВИЗНАЧЕННЯ МІСЦЯ ПОРУШЕННЯ СИГНАЛІЗАЦІЙНОГО РУБЕЖУ»

Винахідники: Андрій ДОБРОВОЛЬСЬКИЙ, Віктор КУЛЬЧИЦЬКИЙ, Віктор КУПЕЛЬСЬКИЙ, Микола ЛИСИЙ, Володимир СОБЧЕНКО, Олег ХАРУН, Віктор ЧМИР.

у номінації кращі раціоналізаторські пропозиції:

Перше місце раціоналізаторській пропозиції за темою «WEB-СЕРВІС ПЕРЕВІРКИ ПАСПОРТНИХ ДОКУМЕНТІВ ТА НОМЕРНИХ ЗНАКІВ ТЗ», авторський колектив: солдат Назарій ХАМЕЦЬ, солдат Олег ПАЛАМАРЧУК (курсанти 434 навчальної групи), полковник Іван ЧЕСАНОВСЬКИЙ, капітан Сергій ТАБЕНСЬКИЙ (кафедра телекомунікаційних та інформаційних систем).
Друге місце раціоналізаторській пропозиції за темою «СИСТЕМА АВТОМАТИЗОВАНОЇ ВИБІРКИ РОЗКЛАДУ НАВЧАЛЬНИХ ЗАНЯТЬ КАФЕДРИ», авторський колектив: полковник Євгеній ПРОКОПЕНКО, підполковник Анатолій БАБАРИКА, капітан Сергій ТАБЕНСЬКИЙ (кафедра телекомунікаційних та інформаційних систем), полковник Юрій
КУЗЬ (кафедра прикордонного контролю).
Третє місце раціоналізаторській пропозиції за темою «ТЕХНОЛОГІЯ СТВОРЕННЯ TELEGRAM BOT ДЛЯ ВСТУПНИКІВ НАДПСУ», авторський колектив: солдат Олександр ЖУК (курсант 424 НГ), солдат Маркіян ІЛЬНИЦЬКИЙ (курсант 424 НГ), підполковник Дмитро ТКАЧУК (кафедра прикордонної служби), капітан Сергій ТАБЕНСЬКИЙ (кафедра телекомунікаційних та інформаційних систем).

Участь кафедр у винахідницькій і раціоналізаторській роботі за підсумками конкурсу на кращу раціоналізаторську пропозицію і винахід в академії в 2022 році оцінено комісією з винахідницької та раціоналізаторської роботи наступним чином:
перше місце – науково-педагогічні працівники кафедри транспортних засобів та інженерного забезпечення охорони державного кордонуачальник кафедри полковник Володимир СОБЧЕНКО);
друге місце – науково-педагогічні працівники кафедри загальнонаукових та інженерних дисциплін (завідувач кафедри працівник Людмила БОРОВИК);
т
ретє місце науковопедагогічні працівники кафедри телекомунікаційних та інформаційних систем (начальник кафедри  полковник Іван ЧЕСАНОВСЬКИЙ).;

У 2021 році було подано було подано 42 пропозиції, які було визнано комісією з раціоналізаторської та винахідницької роботи Національної академії як раціоналізаторські. У роботі над раціоналізаторськими пропозиціями працювало 74 винахідники і раціоналізатори Національної академії (з них 12 курсантів). Ці роботи відрізняються новизною, в основному спрямовані на вирішення завдань щодо створення нової та вдосконалення існуючої навчальної і матеріально-технічної бази академії. Раціоналізаторські пропозиції вже використовуються в освітньому процесі кафедр, а також у підрозділах охорони державного кордону, переважна кількість їх стосується військової складової.

За результатами конкурсу на кращу раціоналізаторську пропозицію в 2021 році комісією з винахідницької та раціоналізаторської роботи було присуджено:

 • Перше місце – раціоналізаторській пропозиції за темою «Інформаційно-розрахункова система «Застосування сил та засобів впс». Авторський колектив: полковник Олександр МЕЙКО (перший заступник ректора (перший проректор), працівник Олександр БАСАРАБ (кафедра телекомунікаційних та інформаційних систем);

 • Друге місце – раціоналізаторській пропозиції за темою «Реалізація обчислення рейтингів за методикою, визначеною у «Положенні про щорічне рейтингове оцінювання діяльності науково-педагогічних працівників в Національній академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького». Авторський колектив: полковник Роман РАЧОК, капітан Сергій ТАБЕНСЬКИЙ (кафедра телекомунікаційних та інформаційних систем);

 • Третє місце – раціоналізаторській пропозиції за темою «Система «Розумний дім на базі Arduino». Авторський колектив: солдат Юрій ОСТРОВСЬКИЙ (курсант 444 Н.Г.), полковник Іван ЧЕСАНОВСЬКИЙ, підполковник Руслан ХОПТИНСЬКИЙ, капітан Сергій ТАБЕНСЬКИЙ (кафедра телекомунікаційних та інформаційних систем).

Участь кафедр у винахідницькій і раціоналізаторській роботі за підсумками конкурсу на кращу раціоналізаторську пропозицію і винахід в академії в 2021 році оцінено комісією з винахідницької та раціоналізаторської роботи наступним чином:

 • перше місце – науково-педагогічні працівники кафедри телекомунікаційних та інформаційних систем (начальник кафедри полковник Іван ЧЕСАНОВСЬКИЙ);

 • друге місце – науково-педагогічні працівники кафедри загальнонаукових та інженерних дисциплін (завідувач кафедри працівник Людмила БОРОВИК);

 • третє місце – науково-педагогічні працівники кафедри транспортних засобів та інженерного забезпечення охорони державного кордону (начальник кафедри полковник Володимир СОБЧЕНКО).

КРАЩІ РАЦІОНАЛІЗАТОРИ І ВИНАХІДНИКИ АКАДЕМІЇ

Микола ЛИСИЙ

 • Доктор технічних наук, доцент, Заслужений працівник освіти України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки.
 • Професор кафедри транспортних засобів та інженерного забезпечення охорони державного кордону факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії
 • Автор і співавтор понад 180 наукових праць, автор 3 монографій. Має публікації за кордоном.
 • Автор 12 патентів та 25 раціоналізаторських пропозицій у галузі технічних засобів охорони державного кордону.

Роман Рачок

 • Доктор технічних наук, професор.
 • Професор кафедри телекомунікаційних та інформаційних систем факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії.
 • Автор і співавтор понад 97 наукових праць, приймав участь в опрацюванні 17 науково-дослідних робіт, у розробці 4 навчальних посібників. Має публікації за кордоном.
 • Автор 2 патентів на винахід та 14 раціоналізаторських пропозицій.

Андрій Добровольський

 • Киндидат технічних наук, доцент.
 • Доцент кафедри транспортних засобів та інженерного забезпечення охорони державного кордону факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії.
 • Автор і співавтор 30 наукових статей, 40 тез з досліджень щодо технічних засобів охорони кордону, інженерного забезпечення підрозділів охорони кордону.
 • Автор 2 патентів та 13 раціоналізаторських пропозицій.

Сергій Табенський

 • Старший викладач кафедри телекомунікаційних та інформаційних систем факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії.
 • Автор і співавтор понад 28 наукових праць. Має публікації за кордоном. Приймав участь у опрацюванні 4 науково-дослідних робіт, співавтор одного навчального посібника.
 • Автор 12 раціоналізаторських пропозицій

Іван Катеринчук

 • Доктор технічних наук, професор, Заслужений працівник освіти України, лауреат Державної премії України в галузі науки та техніки.
 • Професор кафедри телекомунікаційних та інформаційних систем факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії
 • Автор і співавтор понад 250 наукових праць. Співавтор 2 патентів на корисні моделі, 10 раціоналізаторських пропозицій

Олександр Басараб

 • Кандидат технічних наук, доцент
 • Доцент кафедри телекомунікаційних та інформаційних систем факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії.
 • Автор і співавтор понад 50 наукових праць, приймав участь в опрацюванні 6 науково-дослідних робіт, у розробці 4 навчальних посібників.
 • Співавтор 6 раціоналізаторських пропозицій.

Людмила Боровик

 • Доктор педагогічних наук, професор.
 • Завідувач кафедри загальнонаукових та інженерних дисциплін факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії.
 • Автор і співавтор 109 наукових статей, 91 тез наукових конференцій, 25 навчальних і навчально-методичних посібників та підручників, з яких 4 з грифом МОН України, 9 науково-дослідних робіт, 5 бюлетенів передового педагогічного досвіду. Має публікації за кордоном та у журналах, що індексуються у наукометричній базі Web of science. Автор монографії.
 • Автор 14 раціоналізаторських пропозицій.

Лілія Трасковецька

 • Кандидат фізико-математичних наук, доцент.
 • Професор кафедри загальнонаукових та інженерних дисциплін факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії
 • Автор і співавтор більше 92 наукових і навчально-методичних праць, 5 посібників і підручників з грифом МОН України. Має публікації за кордоном співавтор 5 науково-дослідних робіт.
 • Автор 14 раціоналізаторських пропозицій.

Вікторія Шевчук

 • Кандидат педагогічних наук, доцент.
 • Старший викладач кафедри загальнонаукових та інженерних дисциплін факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії.
 • Має 94 наукових і навчально-методичні праці у фахових виданнях, з них 5 у міжнародних наукометричних базах (Web of science), 13 навчальних і навчально-методичних посібників, з яких 2 з грифом МОН України, 5 науково-дослідних робіт, 2 бюлетеня передового педагогічного досвіду.
 • Автор 19 раціоналізаторських пропозицій.

Георгій Блінніков

 • Кандидат технічних наук, доцент.
 • Доцент кафедри загальнонаукових та інженерних дисциплін факультету забезпечення оперативно-службової діяльності Національної академії
 • Має 95 наукових і навчально-методичних праць у фахових виданнях, 13 навчальних та навчально-методичних посібників (з яких 4 посібники з грифом МОН України), співавтор 8 науково-дослідних робіт.
 • Автор 22 раціоналізаторських пропозицій